info@agrogolaleh.com +9821 4413711   سایت در حال ورود اطلاعات است
square_img

.

square_img

.

square_img

.


دیوار سبز

دیوار سبز

بنام خدا

جستجو بدنبال واژه باغهاي عمودي در تاريخ كهن ما را به يكي از عجايب هفتگانه جهان بنام  ' باغهاي معلق '  راهنمايي ميكند جايي كه براي نخستين بار اجراي اين روش  محتمل مينمايد . از چگونگي و جزئيات اجراي آن در آن عصر كهن هيچگونه اطلاعي در دست نيست ليكن هر آنچه علت اين وجه تسميه بوده و موجب شده كه هنوز هم از آن بعنوان يك اعجاب ياد شود دور از انتظار بودن آن براي مردم آن دوران و اعصار پس از آن ميباشد . بشري كه  همواره عادت داشته گياهان را ريشه در زمين تصور كند از مواجهه با گياهاني كه تحت زواياي دور از انتظار گشت شده اند دچار شگفتي شده است . اگرچه نمونه هايي از گياهان كه انتخاب طبيعت آنها را به رشد عمودي واداشته وجود دارد ليكن در قياس تعداد اين گياهان بقدري كم و پراكنده  بوده است كه اين پديده همچنان  بعنوان يك شگفتي مطرح گرديده .

با پيشرفت دانش و عبور آدمي از مرزهاي محدود كننده بويژه در سالهاي اخير، تكنولوژي كاشت گياهان نيز متاثر از اين رويكرد متحول شده و كاشت گياهان در زواياي تند و حتي در شيب هاي معكوس به تدريج به شكل  فراگير رواج مي يابد  تا بحدي كه در بسياري شهر هاي مدرن جهان توسعه يافته از آن بعنوان يك جاذبه شهري/ توريستي در بهترين نقاط شهر استفاده شده و بدرستي مورد استقبال قرارگرفته است . 

استقبال از اين زمينه علمي هنري  بحدي بوده كه  مدت كوتاهي كه از كاربرد عمومي آن ميگذرد ترمينولوژي خاصي را بهمراه خود رواج ميدهد  اسامي  Vertical Garden , Green wall , Living wall , Vertical planting , Wall planting , 3D planting , Vertical landscape  وبسياري ديگر از واژه هاي مشابه  اشاره مستقيم به اين روش ها دارند .

اين روش تنها به محوطه ها محدود نشده  بلكه در قالب كاشت در فضا هاي داخلي Indoor planting  جايگاهي به ارزش محوطه هاي بيروني كسب كرده .

 

ارزشها و مزاياي استفاده از اين روش تا بحديست كه طرح  آن در اين گزارش كوتاه تكافوي بيان تمامي آنرا نخواهد كرد و از اينرو تنها به گوشه اي از آن اشاره ميگردد :

1- پوشش سطوح شهري  و تبديل آنها به فضايي چشم نواز و موثر .

2- استفاده از سطوح عمودي يا شيب هاي تند كه بطور معمول كاربردي ندارند .

3- افزايش كيفت هوا .

4- ارتقاء ارزش هاي بصري و شهري.

5- كاهش حرارت محيطي.

6- تغيير ساختار بنيادين چشم انداز و ارزشهاي محيطي .

7- ارتقاء سطوح فرهنگ شهروندي و آشنايي با روش هاي    روز .

8- ايجاد پويايي در روشها و فرايند هايي كه در طول زمان كاربرد آنها عادي شده است .

و بسياري ديگر مواردي كه قابل بحث و بسط بنظر ميرسد .

بديهيست اين روش بدليل  تازگي رواج آن چه در زمينه احداث و چه در زمينه نگهداري نياز به تخصص داشته و اين خود موجب افزايش سطوح  كيفي اجرايي بوده و بمثابه روح جديدي است كه در كالبد مديريت شهري بويژه فضاي سبز دميده ميشود .  موئلفه رقابتي  كه اين پديده در چشم انداز شهري ايجاد ميكند طبعاً ساير ساختار ها را متاثر خواهد نمود  كه خود ايجاد تحركي در اين بخش محسوب ميگردد .  در اين ميان از كيفيت گونه هاي گياهي كه در اين راستا بكار ميرود ميتوان ياد كرد و در كنار آن ارتقاء سطح  حفظ و نگهداري از آن  كه راهگشاي روش هاي علمي در زمينه فضاي سبز شهري تلقي شده و بنوبه خود ارتقاء  سطوح علمي اجرائي دست اندركاران اجرائي را فراهم خواهد نمود .

 

در اين روش گياهي كه ( بر اساس ويژگي هايش و طرحي كه پاسخگوي كليه اهداف  باشد) صرفا بدين منظور انتخاب شده  طي روشي  خاص در گلدانهايي مخصوص از جنس پلي پروپيلن  و مجهز به سيستم زهكشي و آبرساني  و قابل نصب در زواياي مختلف كشت شده و بر فريم هاي ويژه مستقر ميگردد . فريم و روش انتخاب شده اين امكان را فراهم مي آورد كه اشكال گوناگوني را بر اساس اهداف و شرايط محيطي انتظار داشت .

فرم هاي  ديوار ، كره ها  ، استوانه ها ، ستون ها ، مكعب ها و بسياري اشكال ديگر قابل دستيابي ميباشد كه به فراخور موقعيت و نياز هاي محيطي ميتوان از آنها بهره جست اين امكان وجود دارد كه با استفاده از انواعي از آنها پيرامون تنه درختان ، پايه چراغ ها و مشابه آنها را پوشش داد. انواع ديواري آن امكان پوشش ديوار هايي كه منظر نامطبوعي را ايجاد كرده اند فراهم ميكند و علاوه بر آن جهت ايجاد حريم در طرفين بزرگراه ها گزينه مطلوبي به نظر ميرسد .

-        انواع كروي آن جهت ايجاد فوكال پوينت در ميادين و عرصه هاي باز كاربرد دارد .

-        برج ها و استوانه هاي آن در حاشيه معابر كاربرد داشته چشم انداز بديعي ايجاد ميكند .

كاربرد اين عناصر ميتواند چنان تاثيري بر ساير عناصر موجود بگذارد كه ارزش آنها جلوه گر شود گويي كه عناصر موجود نياز به عنصري مكمل داشته تا ارزشهاي واقعي خود را نشان دهد .  از جمله اين عناصر ميتوان به معابر ، فضاي سبز موجود و سازه هاي پيرامون اشاره داشت .

پايه گذاري اين روش در سطح كلانشهري چون تهران علاوه بر آنكه  راه را براي استفاده از  نتايج پيشرفت اين روش هموار ميكند  ساير روشهايي كه محصول پيشرفت آن است  را ميتواند به مديريت شهري راهگشا باشد.

 


بیشتر از ما بدانید :

آگرو گلاله طراح و مجری احداث و نگهداری فضای سبز، دیوار سبز، بام سبز،گرین روف،سازه های سه بعدی، اتوماسیون آبیاری و آبیاری تحت فشار، واردات بذر چمن و چمن رول،کاشت چمن به روش هایدروسیدینگ،جابجایی درختان،زمینهای چمن ورزشی ، مشاوره و مطالعات موضوعی،فلاورباکس


پل طبیعت مجری شرکت گلاله سبز

#green_roof #roof_garden #greenwall #bigball #tower #3d_landscaping #verticalgarden #verticalgardens #verticalgardening #verticalgardenwall #Kverticalwallgarden #outdoorverticalgarden #indoorverticalgarden #indoor #outdoor #outdoors #bridge_nature

#پل_طبیعت #دیوار_سبز #بام_سبز #فضای_سبزعمودی #فضای_سبز_سه_بعدی #تاور #بیگ_بال

#فضای_سبز #اجرای_فضای_سبز #نگهداری_فضای_سبز #طراحی_فضای_سبز #سبز #فضا #باغ_کتاب #باغ #کتاب

#landscape

  
 
 

 
 

سه شنبه 1 بهمن 1398

تعداد بازدید : 3000 بازدید

تماس با ما

کتابهای زیادی حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.


نشانی شرکت :  

تهران , میدان المپیک ,خیابان ساحل ,کوچه 43 , پلاک 8


تلفن و فکس :

44115767 , 44137109 , 44137110


وب سایت      www.agrogolaleh.com         

نشانی الکترونیک    info@agrogolaleh.com


تلگرام

اینستاگرام

پشتیبانی آنلاین ؛ اسکایپ
skype@agrogolaleh.com