info@agrogolaleh.com +9821 4413711   سایت در حال ورود اطلاعات است
square_img

.

square_img

.

square_img

.

مقدمه اي بر كاربرد فضاي سبز سه بعدي ( شرکت اگروگلاله)

مقدمه اي بر كاربرد فضاي سبز سه بعدي ( شرکت اگروگلاله)


مشخصات فني و شرح كار

مقدمه اي بر كاربرد فضاي سبز سه بعدي :

فضاي سبز سه بعدي 3D Landscaping يا كاشت سه بعدي  3D Planting اشاره داشت . اين روش كه پيش از اين در قالب ايجاد تنديس هاي سبز Topiary و با استفاده از هرس فرم گونه هاي پرچيني يا سازه هاي مشبك wire frame ايجاد اشكال حجمي را دنبال مي نمود همواره در بخش توليد و نگهداري مشكلاتي را با خود به همراه داشت كه از آن جمله كندي اجرا، آسيب پذيري، دشواري ترميم، حساسيت نسبت به امراض و آفات و عدم تنوع در استفاده از گونه هاي متنوع گلدار قابل اشاره است . ليكن در روش كاشت سه بعدي كليه اين نارسايي ها برطرف شده است و ويژگيهايي از قبيل امكان ايجاد اشكال متنوع حجمي كاشت سريع و آسان ، امكان استفاده از انواع گونه هاي فصلي و دايمي متناسب با شرايط اقليمي، سهولت امكان ترميم- ضرايب نگهداري معمول و نهايتاً جلوه بصري جذاب از جمله موئلفه هاي برتر از اين روش نسبت به روش هاي قديمي محسوب ميگردد.

اساس اين روش بر استفاده از سازه هاي مقاوم است كه گونه هاي گياهي در حجمي سه بعدي بصورت واحدهاي مجزا در آن مستقر شده اند گياه مستقر شده براساس محاسبه از حجم كافي خاك و رطوبت برخوردار بوده و امكان استفاده از مواد مكمل غذايي از طريق مكانيسم آبرساني ميسر ميباشد توده گياهي در اندك زماني سطح سازه را پوشش داده و حجم كاملي از گلهاي كاشته شده ايجاد مي نمايد.

در ساخت و اجراي اين روش كليه اجزا قابل دسترس در كشور بوده و دانش و روش ساخت آن كاملاً بومي شده است و ميتوان از آن در ساخت انواع اشكال هندسي منظم و يا اشكال تركيبي و حتي پيچيده بهره جست.

جاي آن دارد كه در خصوص اهميت فضاي سبز عمودي و سه بعدي به اين نكته اشاره كرد كه در سطح شهرها آنچه كه عمدتاً قيمت و ارزش بالا و بعضاً گزاف دارد سطح است و در واقع اين مساحت اراضي است كه با قيمت واحد و بسيار بالايي بويژه در سالهاي اخير به فروش ميرسد اين امر موجب كاهش حجم اختصاص يافته به سطوح فضاي سبز شده و در چنين حالتي شهرها مي رود تا بسرعت حجم سبز خود را از دست بدهد ليكن چنانچه براي سطح واحد يك مترمربع با ابعاد 20 سانتيمتر در 50 سانتيمتر كه تنها امكان كاشت حداكثر 10 واحد نشاء فصل ميسر است حجمي با ارتفاع 10 متر در نظر بگيريم علاوه بر آنكه بابت مساحت زمين مورد استفاده هزينه اي پرداخت نشده به مساحت سبزي معادل كاشت 100 نشاء است يافته ايم كه معادل بازدهي برابر با 1000 درصد است.

 

 گرين وال Green wall :

     گرين وال نامي است كه به ديواره هاي سبز اطلاق ميگردد روشهاي متعددي براي اجراي اين سازه وجود دارد در روش حاضر اساس كار بر نصب باكسهايي استوار است كه هر يك روي يكديگر سوار شده و همپوشاني 28/14 درصدي ارتفاع آنها علاوه بر بهبود عملكرد زهكش سيستم در پايداري و قفل عناصر سازه هم نقش دارد ابعاد هر يك از واحدها در طول 33 سانتيمتر، در عرض 18 سانتيمتر و در ارتفاع 14 سانتيمتر است كه بر اين اساس و با در نظر گرفتن همپوشاني ياد شده هر مترمربع از ديوار سبز حاصل مشتمل بر 24 واحد مي باشد بخش تحتاني سازه به گونه اي طراحي شده كه بطور مجزا و مستقل قابليت ذخيره 528 سانتيمتر مكعب آب را داشته كه اين مقدار ذخيره مطمئني براي نياز هر نوبت گياهان موجود مي باشد وزن هر يك از باكسها در شرايط خالي 480 گرم و در شرايط لود شده بين 1300 تا 1800 گرم مي باشد بسته به حجم گونه انتخاب شده امكان استفاده  از يك تا سه بوته گياه در ابعاد گلدانهاي 10 تا 17 در هر واحد ممكن مي باشد. مكانيسم آبرساني تعبيه شده در اين سيستم به گونه اي است كه آب در بالاترين واحد لود شده حجم ذخيره را اشباع نموده مازاد آن بصورت آب خام در ورودي واحد تحتاني لود ميگردد و به همين ترتيب تا آخرين واحد و علاوه برآن ايجاد دو نوع زهكش متفاوت از تجمع مازاد آب در محيط كاشت ممانعت مي نمايد نحوه عملكرد سيستم آبياري بگونه اي است كه برخلاف ساير روش ها كه موجب جالش آنها شده است ريشه گياه مستقيماً با آب تماس نداشته و در عوض مكانيسيمي كاپيلاري آب را مخزن ذخيره به مقدار مورد نياز در اختيار گياه قرار مي دهد. در اين روش تحتاني ترين واحد شاخص تكميل بارگيري كليه واحدهاي ديگر بوده و با مونيتورينگ آخرين واحد مي توان از پر بودن كليه واحدهاي فوقاني مطمئن شد.

نوع خاك در اين واحدها بمنظور سبك كردن و افزايش حاصلخيزي از انواع ارگانيك و واجد واحدهاي ذخيره كننده آب و تهويه سازها انتخاب شده است. پيت ماسها، ورميكولايت، پرلايت و خاك برگ محتواي اصلي خاك واحدها را تشكيل ميدهد. علاوه بر امكان تقويت گل و گياه از طريق محلول پاشي (با توجه به ارتفاع ديواره احداث شده) از طريق تزريق كودهاي محلول در آب حداقل 4 نوبت در سال (بسته به گونه كاشته شده) امكانپذير مي باشد.

واحدهاي قابل كاشت نسبت به اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد مقاوم بوده و از دوام زيادي برخوردارند علاوه برآنكه وجود پوشش گياهي مانع از تابش مستقيم نور خورشيد ميگردد.

سازه ها برروي شبكه فلزي در دو شكل قابل نصب به ديوار و پايه دار امكان نصب داشته در حالت اول محدوديت ارتفاع وجود نداشته در حالت دوم پايداري سازه مي بايست محاسبه گردد.

با توجه به شكل و ساختار واحدها عملاً كاشت بصورت افقي انجام گرفته و گياه دچار تنشهاي ناشي از تغيير زاويه كاشت نمي گردد از اين رو دامنه انتخاب و تنوع كاشت با توجه به شرايط محيط نصب بيشتر مي باشد.

شكل منظم و تركيب بندي واحدها به گونه اي است كه با رزولوشن 8*3 واحد كه معادل 72 گل در مترمربع است نسبت به ايجاد نقش هاي متنوع با استفاده از تنوع رنگ گونه هاي انتخاب شده اقدام نمود. بر اين اساس بديهي طرحهاي انتخابي به گونه اي بايد مورد توجه قرار گيرد كه حائز كليه ارزشهاي بصري با توجه به شرايط محيطي باشد. طبعاً در اين راستا جهت حفظ طرح و ماندگاري آن بهتر است از گونه هاي يكسان يا گونه هايي با كيفيت بسيار نزديك استفاده شود.

سيستم آبرساني اصلي در حقيقت شامل يك ورودي اصلي مستقر در بالاترين نقطه سازه و انشعابات ثانويه آن در ورودي مخزن آبرساني هر يك از واحدهاي فوقاني سازه مي باشد.

 

 

 

مجموعه فعاليت هاي قابل اجرا در زمينه نگهداري گرين وال ها  در طول دوره اجرا و  نگهداري و تضمين عبارتند از :

-      تامين آب تا محل نصب

-      حفاري محل نصب  جهت اجراي فونداسيون

-      اجراي فونداسيون سيماني

-      تهيه گل و گياه لازم و حفظ آنها در مكان دپو براي ايجاد سازگاري

-      لود كردن سازه با گونه هاي مناسب  بر اساس طراحي تصويب شده

-      نصب سيستم آبرساني

-      انتقال سازه لود شده به محل نصب

-      استقرار سازه

-      نصب واحدها بر اساس طراحي انجام شده

-      نصب سيستم آبرساني و تست هاي مربوطه

-      آبياري منظم

-      بازديد روزانه 

-      مبارزه با امراض و آفات

-      تعويض گونه هاي آسيب ديده

-      تقويت گونه ها از طريق محلولپاشي و كود دهي

 بیشتر از ما بدانید :

آگرو گلاله طراح و مجری احداث و نگهداری فضای سبز، دیوار سبز، بام سبز،گرین روف،سازه های سه بعدی، اتوماسیون آبیاری و آبیاری تحت فشار، واردات بذر چمن و چمن رول،کاشت چمن به روش هایدروسیدینگ،جابجایی درختان،زمینهای چمن ورزشی ، مشاوره و مطالعات موضوعی،فلاورباکس


پل طبیعت مجری شرکت گلاله سبز

#green_roof #roof_garden #greenwall #bigball #tower #3d_landscaping #verticalgarden #verticalgardens #verticalgardening #verticalgardenwall #Kverticalwallgarden #outdoorverticalgarden #indoorverticalgarden #indoor #outdoor #outdoors #bridge_nature

#پل_طبیعت #دیوار_سبز #بام_سبز #فضای_سبزعمودی #فضای_سبز_سه_بعدی #تاور #بیگ_بال

#فضای_سبز #اجرای_فضای_سبز #نگهداری_فضای_سبز #طراحی_فضای_سبز #سبز #فضا #باغ_کتاب #باغ #کتاب

#landscape

  

 
 

 
 

سه شنبه 1 بهمن 1398

تعداد بازدید : 2829 بازدید

تماس با ما

کتابهای زیادی حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.


نشانی شرکت :  

تهران , میدان المپیک ,خیابان ساحل ,کوچه 43 , پلاک 8


تلفن و فکس :

44115767 , 44137109 , 44137110


وب سایت      www.agrogolaleh.com         

نشانی الکترونیک    info@agrogolaleh.com


تلگرام

اینستاگرام

پشتیبانی آنلاین ؛ اسکایپ
skype@agrogolaleh.com